ÖZ'E DÖNÜŞ

RadianceD Danışmanlık ve Eğitim tarafından her ay hazırlanan ve elektronik ortamda yayımlanan bir mektuptur. Bu mektup okuyucusunun,  "öz"üne dönüşünü kolaylaştırma niyetini taşır. Bu mektuba üyelik ücretsizdir, dostlarınıza iletebilirsiniz!  http://www.radianced.com

ŞUBAT-MART 2007 SAYI 3

 


Azaldıkça kıymetini daha çok bildiğimiz o güzel beyazlığın örttüğü bir ağaç dalı.

 

Öz'e Dönüş mektubumuzun 3. sayısı ile yine sizlerleyiz!

Yeni medya kuruluşu N.A.R. Group radyo frekansları arasında yerini aldı.
http://www.nargroup.net/

N.A.R. Group bünyesindeki INFOKarma Türkiye'de sözel radyoculuğun ilk örneği olmayı hedefleyerek FM 104.8 Mhz frekansıyla yayında!

18 Şubat 2007 pazar akşamı İpek Kadılar Altıner'in sunduğu Zeynep Casalini'nin de konuk olduğu Karma Sohbetler isimli programa katıldım. Programın kaydını buradan indirebilirsiniz. (54 dk - 6,16 mb)

25 Şubat pazar akşamı  Karma Sohbetler'in yeni programına katılıyorum. Canlı yayınlanan programı saat 19.00-20.00 arasında dinleyebilirsiniz. FM frekansı 104.8 !
Bu programın tekrarı 3 Mart Cumartesi günü yapılacak.

INFOKarma'da önümüzdeki gün ve haftalarda katılacağım programları, internet sitemdeki http://www.radianced.com "Haberler"  bölümünde önceden bildireceğim. Bu linki arasıra tıklayarak haberdar olabilirsiniz. 

Yeni yazım KABUL'LE GELEN AYDINLANMA'yı okumak için tıklayın...

 

Ayın Güzeli :

LOTUS: Bazı inanış ve kültürlere göre kutsal sayılan bir çeşit su zambağıdır. Genelde bataklıklarda yetişerek çamurlu suyun içinden temiz ve parlak çıkan bu şahane çiçek  Budist saflığını sembolize eder. Lotusun açması tıpkı dünyanın karmaşasından ve yanılsamasından kirlenmeden çıkan aydınlanmış varlıkların canlanması gibidir. Yüce Buda'nın doğar doğmaz bir lotusun üzerinde ayakta durduğu yazılır ve resmedilir bazı kaynaklarda. Lotus bana; görünenin ardına bakmayı, önyargılardan kurtulmayı ve zorlu koşullara sabırla dayanmayı ifade ediyor. Geçmişimizde her ne olursa olsun arınabileceğimizi ve aydınlanmaya ulaşabileceğimizi anlatıyor.

 

Ayın Kitabı :

RUHLARIN YOLCULUĞU: Yazar Michael Newton. Ruh ve Madde Yayımları'ndan çıkan bu kitap, çok boyutlu varoluşlarımızın ve ruhsal olgunlaşma yolundaki insanlık deneyimlerimizin çeşitliliğini örnekliyor. Aynı zamanda, kendimize ve diğer insanlara daha geniş kapsamlı bir kavrayışla yaklaşmamız yönünde ilham veriyor.

 

Öz'e Dönüş Sözlük :

YIN-YANG :
Aynı zamanda Tai-chi olarak da geçen bu sembol, hem evrende olan hem de içimizde barındırdığımız çift kutupluluğun klasik sembolu. Eril-dişil, aydınlık-karanlık, sert-yumuşak tüm yönlerimiz içimizde.

Carl Gustav Jung;
"iyi insan olacağıma bütün insan olmayı tercih ederim" dediğinde kendini tüm yönleriyle kabul etmenin önemini vurguluyor. Jung'un sözettiği "bütün"lük kendimizi aydınlık-gölge tüm yanlarımızla kabul etmemiz anlamına geliyor. Gecenin karanlığı olmasaydı aydınlığın değil kıymetini bilmek farkına bile varmazdık.  

 

Öz'e Müzikli Dönüş :

"Şiva Om"u dinlemek için play tuşuna basınız...

 

Bu sayımızda yeni bölümlerimiz var;

MEDİTASYON

Meditasyonun çeşitli kelime anlamları  var. Klasik tanımı bir düşünceye ve/veya farkındalığa yoğunlaşarak dikkat verme durumu. Benim içinse kozmik bütünlükle bir olmak, kozmik akışa açılmak anlamına geliyor. Bilim insanları  meditasyonun insan bedeni üzerindeki olumlu etkilerini laboratuvarlarda ölçüyor ve sonuçlarını açıklıyorlar.

Meditasyon esnasında zihnimizi gündelik karışıklıktan uzak tutmak birincil görevimiz. E-mektubumuzun her sayısında, etkili bir meditasyonu tanıtmaya başlıyorum.

7 Nefes meditasyonu. Meditatif oturuşta veya ayakta iken Tanrı'nın ışığını (altın sarısı olarak canlandırabilirsiniz) nefesinizle birlikte içinize alırken 7'ye kadar sayın. Yine 7'ye kadar sayarak nefesinizi yani altın sarısı ışığı içinizde tutun. Ardından Tanrı'ya tüm nimetleri için şükrederek yine 7'ye kadar sayarak nefesinizi verin. Bunu 7 tur yapmamız öneriliyor. Yediye kadar sayarak daha derin ve iyi nefes almış, nefesin ve Tanrısal ışığın tüm benliğimizi doldurmasına fırsat vermiş oluyoruz. Her nefes verişin ardından 1-2 saniye boşluk bırakmamız yeni nefese yer açmamız anlamına da gelir. 

Hergün sabah-öğle-akşam bu meditasyonu yapmamız öneriliyor. Ben 1 yıldır hergün günde en az 1 kez bu meditasyonu yapıyorum ve bana çok iyi geliyor. Nefes alış-veriş süremi ayarladığım için bir süredir 7'ye kadar saymıyorum. Deneyin, benliğinizi Tanrı'nın sevgi ışığıyla doldurmanın keyfine varın!

 

ÇEVRE DUYARLILIĞI

Yüzlerce yıldır gelip bedenlendiğim bu mavi gezegeni çok seviyorum! Dağlardan inen kaynak sularına, buzullarına, topraktaki çimlerine ve sınırsız çeşitlilikteki canlılığına aşığım.

Bu harika gezegenin bu güzelliğini koruyalım istiyorum. Doğum günüm olan 11 Mart pazar akşamı saat  21.00'de mavi gezegen için meditasyon yapıyorum. Bana katılırsanız daha büyük bir denge enerjisi çekeriz dünyaya! Sadece 7 dakika! Binlerce yıldır gelip üzerinde konakladığımız bu muhteşem cömertlikteki ev sahibimize 7 dakika ayırmaya değer değil mi? Çevre duyarlılığının giderek daha çok arttığını görmek çok güzel. Dişlerimizi fırçalarken, duş alırken suyu daha dikkatli kullanabiliriz.

Klasik olan "çocuklarımıza daha temiz bir çevre bırakalım" cümlesine bir de şunu eklemek istiyorum; nasılsa yeniden bizler geleceğiz bu gezegene, nasıl bulmak istiyorsak öyle bırakalım!

 

İLGİNÇ SORULAR

Bu bölümde sizlerden gelen ilginç soruları yanıtlıyorum. İlginç sorularınız varsa gönderin, bu bölümde cevaplayabilirim.

1- Dünya dışı gezegenlerde bedenlenebilir miyiz?
Ruhsal bir varlık olarak bulunduğumuz varlıksal aşamaya uygun olarak diğer gezegenlerde de bedenlenebiliyoruz.

2- Bir hayvan veya başka bir varlığın bedeninde bedenlenebilir miyiz?
Evet, varoluşumuz sınırsız çeşitlilikte bedenlenme içeriyor.

 

Mart ayında 2 haftalığına yurtdışında eğitimde olacağım, Nisan 2007 sayısında görüşmek üzere!

Sevgi ve şükranla,

 

Bu bülteni lütfen ilgileneceğini düşündüğünüz kişilere iletin!
Bu bülteni almak istemiyorsanız lütfen "iptal" yazılı bir mail gönderiniz.
diba@radianced.com