ÖZ'E DÖNÜŞ

RadianceD Danışmanlık ve Eğitim tarafından her ay hazırlanan ve elektronik ortamda yayımlanan bir mektuptur. Bu mektup okuyucusunun,  "öz"üne dönüşünü kolaylaştırma niyetini taşır. Bu mektuba üyelik ücretsizdir, dostlarınıza iletebilirsiniz!  http://www.radianced.com

MAYIS 2007 SAYI 5

 20 Mayıs 2007 Pazar günü Kocaeli'ndeki bahçemizde meditasyon ve piknik yapıyoruz!

 

Merhaba!
Öz'e Dönüş mektubumuzun beşinci sayısı ile sizlerleyiz!

Yeni yazım Eve Dönüş'ü okumak için tıklayın...

Muammer ilk yazısı Cesaret'i sizlerle paylaşıyor..

 

AYIN GÜZELİGELİNCİK : İpeksi narin yapraklarıyla kırmızı bir kalp gibi olan bu minik gelincik içindeki İlahi Öz'le parlıyor! Bu narin çiçek tek başınayken de bir gelincik tarlası içindeyken de seyrettikçe sevgiyi ve mutluluğu hatırlatıyor bize.

 

AYIN KİTABI

YOL VE ERDEMİN KİTABI "TAO TE CHING"

Çinli bilge Lao Tzu'nun bu kitabı; hangi tarihte yazıldığı hala tartışmalı olan en eski Çin bilgelik kitabı olarak geçiyor. Bu kitabın Osman Yener'in yorumuyla Anahtar Kitaplar'dan yayımlanmış versiyonunu bulabilirsiniz. Tam bir başucu kitabı olan bu kitabın metaforlarla yüklü derinliğini tanımlamaya çalışmak yerine tek bir bölümü paylaşıyorum;

"değişimi bilen hiçbir şeye bağlanmaz,
ölüm korkusunu aşan her şeye cesaret eder"

 

ÖZ'E MÜZİKLİ DÖNÜŞ

HARE KRISHNA'yı indirmek için tıklayın...

 

ÖZ'E DÖNÜŞ SÖZLÜK

MANTRA: Sanskritçe "dini hece" anlamına gelmekle birlikte kutsal sözcük olarak da adlandırılabilir. Bir mantra'nın söylenmesi ve tekrarı ile çok yüksek titreşim oluşur. Çok eski dönemlere ait OM gibi kutsal mantraların doğru kullanımla yarattığı titreşim, enerji beden üzerindeki olumlu akışı artırır ve ruhsal yanımızla bağlantımızı güçlendirir.

 

MEDİTASYON

MANTRA MEDİTASYONU: Öncelikle sırtınız dik olacak şekilde oturmanızı öneriyorum. Derin karın nefesi almaya başlayın. Yani aldığınız nefesin göbek deliğinizin altına kadar ulaşmasına izin verin. Ve OM hecesini içinizden veya sesli olarak tekrarlamaya başlayın. Eğer OM mantrasını sesli olarak söyleyecekseniz göğsünüzde titreşim yaptığını hissedin. Mantrayı her söyleşinizden önce derin bir nefes almanızda fayda var. Mantrayı söyledikçe kendiliğinden nefesinizle bir ritm oluşturacak. Düzgünce söyleyip söylememeniz değil o andaki niyetiniz daha önemli. Bir süre sonra (başlangıç için 7 dakika yeterli) mantra söyleme hızınızı düşürerek tamamlayın. Ve bir süre daha sessizce oturarak mantranın oluşturduğu titreşimin duygularınızı ve zihninizi yenilemesine izin verin. Bitiminde meditasyon süresince neler deneyimlediğinizi yazmanızı öneririm.

 

ÇEVRE DUYARLILIĞI

Geçen mektuplarımızda, su ve elektrik kullanımını azaltarak dünyamızın enerji kaynaklarını koruma yönünde önlemler alabileceğimizi yazmıştım. Çevre duyarlılığımızı artıran çok önemli bir adım da atıklarımızı ayrıştırmak. Çok uzun zamandır ev ve işyerlerimizde, kullanılmış kağıt ve gazeteleri ayrı bir bölümde, cam, teneke ve plastik gibi malzemeleri de ayrı bölümlerde tutuyoruz. Ve böylece hepsi yeniden çevrime (recycling) uygun bu malzemelerin çöpe karışması yerine ayrı toplanmasına ve işlemden geçirilerek yeniden kullanılmasına destek olmuş oluyoruz. Sabahın erken saatlerinden başlayarak kocaman şekilsiz arabaları ile çöpleri karıştıran ve yeniden çevrim için bu malzemeleri toplayan insanlara da çevreye olan katkılarından dolayı şükranlarımı sunuyorum. 

 

İLGİNÇ SORULAR

RADIANCED ne demek?
Radiance Türkçeye de yerleşmiş bir kelime ve "ışımak, parlaklık" anlamına geliyor. İngilizce'de bazı kelimelerin sonuna D eklenince "olan" anlamına geliyor. Dolayısıyla "radianced" İngilizce sözlükte yer almayan benim "ışıyan, parlayan" anlamında türettiğim bir sözcük.
Yaradan'ın ışığını çevremize iletmemizi engelleyen tıkanıkları ortadan kaldırarak, ışıyan, parlayan varlıklar olmak dileğiyle!

 

 

Sevgi ve şükranla,

 

Bu bülteni lütfen ilgileneceğini düşündüğünüz kişilere iletin!
Bu bülteni almak istemiyorsanız lütfen "iptal" yazılı bir mail gönderiniz.
diba@radianced.com