ÖZ'E DÖNÜŞ

RadianceD Danışmanlık ve Eğitim tarafından her ay hazırlanan ve elektronik ortamda yayımlanan bir mektuptur. Bu mektup okuyucusunun,  "öz"üne dönüşünü kolaylaştırma niyetini taşır. Bu mektuba üyelik ücretsizdir, dostlarınıza iletebilirsiniz!  http://www.radianced.com

EYLÜL 2007 SAYI 9

 

Merhaba,

Öz'e Dönüş mektubumuzun dokuzuncu sayısı ile sizinleyiz!

Yeni yazılarımı okumak için tıklayın.

 

AYIN GÜZELİ

SAKA DİKENİ

Bu minicik küre şeklindeki saka dikeni sadece 3 santim çapında! O da bir tohumdan ortaya çıktı, büyüdü ve kendisini tekrar oluşturacak şifreyi taşıyor. Olağanüstü rengi, şekli ve narin yapısıyla kelebekleri, arıları kendine çekiyor ve bizleri kendine hayran bırakıyor!

 

AYIN KİTABI

MUTLULUĞA ÖVGÜ: Dalai Lama'nın sözcüsü olan Matthieu Ricard'ın Doğan Kitap'dan çıkan kitabından bir alıntı;
"insan yıkılmış, boyun eğmiş ya da bıkmış usanmış gibi davranacağına her zaman daha iyisini yapabilir, başarısızlık içinde bekleyip duracağına alternatif bir çözüm bulabilir, zamanını geçmişe gözyaşı dökerek, yaşadığı andan yakınarak geçireceğine içinde bulunduğu durumu başlangıç noktası kabul edebilir, kararsızlık ve yazgıcılık yüzünden felç olacağına en iyisi gibi görünen yönde dirençle çaba göstermenin esas olduğunu anlayabilir, zamanını geçmişle oyalanıp gelecekten korkmakla geçireceğine yaşadığı her anı gelişmek, değerlendirmeler yapmak, eyleme geçmek, iç huzurunun keyfini çıkarmak için kullanabilir."

 

ÖZ'E MÜZİKLİ DÖNÜŞ

Dean Evenson & Sounding Ensemble'dan "Heartland Flight"ı indirmek için tıklayın..

 

ÖZ'E DÖNÜŞ SÖZLÜK

Kalp Çakrası: Göğsümüzün ortasında kalp hizasında olan bu çakra yeşil pembe renklidir ve 12 yapraklı lotus'la temsil edilir. Temel ilkesi kendini adama ve nefsini yenmektir. Üç fiziksel-duygusal merkezle 3 zihinsel-ruhsal merkez arasındaki bağlantı noktasıdır.
Aklımız (zihnimiz) ve ruhumuz (kalbimiz) birbirinden haberdar ise, biz de içimizde ve dışımızda daha dengeli ve uyumlu yaşayabiliriz.

 

MEDİTASYON

ÇAKRA MEDİTASYONU
Altın ışığın tepe çakramızdan içeri dolduğunu ve kalp çakramızdan çıktığını hayal ediyoruz. Altın ışık kalp çakramızdan ışıldayarak çıkarken, "kendime ve başkalarına yönelik saf sevgiye açılıyorum" diyoruz. Bunu günlük meditasyonumuzun ardından 2-3 dakika süreyle yapabiliriz.
Bu meditasyonu düzenli olarak yaptıkça şefkat ve sevme yeteneğinizin artmaya başladığını fark edebilirsiniz.

 

İYİ HABERLER

26000 kişilik bir barış ekibi Afrika Darfur'a gidiyor!
200 öğrenci Amerika ve Kanada'da Kongreye giderek sıraları doldurmuş ve "Küresel uyarıları dikkate alarak şimdi harekete geçin!" diyerek dikkat çekmişler.

 

ÇEVRE DUYARLILIĞI

Yazarını bilmediğim bir yazıda İsveç, İsviçre, Japonya gibi ülkelerde insanların "geri dönüşüme" katkıda bulunması için alınan örnekler var.
İsveç'te bir otelde kullanılmış bir tıraş bıçağının atılması için kutu, İsviçre'de tüm kağıt atıklarını toplayan bir kurum ve Japonya'da iç-dış borçların ödenmesi yönünde gidilen tasarrufa katkıda bulunulması gibi. Özellikle kağıtların geri dönüşüme kazandırılması ağaçların korunması açısından çok önemli, hatırlayalım!

 

Sevgi ve Şükranla,

 

Bu bülteni lütfen ilgileneceğini düşündüğünüz kişilere iletin!
Bu bülteni almak istemiyorsanız lütfen "iptal" yazılı bir mail gönderiniz.
diba@radianced.com