ÖZ'E DÖNÜŞ

RadianceD Danışmanlık ve Eğitim tarafından her ay hazırlanan ve elektronik ortamda yayımlanan bir mektuptur. Bu mektup okuyucusunun,  "öz"üne dönüşünü kolaylaştırma niyetini taşır. Bu mektuba üyelik ücretsizdir, dostlarınıza iletebilirsiniz!  http://www.radianced.com

OCAK 2008 SAYI 13

 

Merhaba,

Öz'e Dönüş mektubumuzun on üçüncü sayısı ile sizinleyiz!
Yazıları okumak için tıklayın.

AYIN GÜZELİ

MEŞE YAPRAĞI VE OTLAR: Otların tüycükleri geceden oluşan kırağı taneciklerini tutmuş. Geçen bir yıl boyunca dalında duran meşe yaprakları ise iyice kahverengiye döndükten sonra, dalından kopup otların yanına düşüvermiş. Yavaşça yükselen güneşle birlikte kırağı erimeye başlıyor. Birazdan hepsi gerçek renklerine tekrar dönecek.

 

 


AYIN KİTABI

YAŞAM DERSLERİ; Elisabeth Kübbler-Ross’un David Kessler’le birlikte yazdığı bu kitap Ege Meta Yayınlarından çıkmış.
Bir kaç yılını ölüm eşiğinde geçiren E. Kübbler ve yüzlerce yaşlıya ölüme hazırlanmasında yardım eden D. Kessler bu ortak kitaplarında hayatı dolu dolu yaşamak için öğrenilmesi gereken ruhsal derslere yer veriyorlar. E.Kübbler ‘kendimizi sevmeye ruhlarımızı besleyerek ve kendimize karşı şefkatli davranarak başlayacağımızı’  yazıyor.

ÖZ'E MÜZİKLİ DÖNÜŞ

Dean Evenson'ın “Breath of Light” ( Işığın nefesi ) adlı parçasını dinlemek için tıklayın....

ÖZ'E DÖNÜŞ SÖZLÜK
ZEN: Kimi sözlüklerde, kısaca, “Budist mistisizminin Japonya’daki biçimi” olarak tanımlanır. Zen üzerine incelemelerde bulunmuş mistisizm araştırmacılarına göre Zen öğretisi ve uygulamaları; yoğun bir meditasyon döneminden sonra insanın kendi varlığının doğasına ulaşmasına yani yüksek şuuruna ulaşmasını amaçlar. Ulaşma anındaki idrak haline uyanma-aydınlanma denir.

MEDİTASYON

Mum Meditasyonu:
Sırtınız (omurganız) dik olacak şekilde oturun. Gözünüzün önüne, başınızı çok oynatmadan rahatça bakabileceğiniz bir seviyeye bir mum koyun. Mumun rengi, şekli hiç önemli değil. Sadece bir mum yakın. Derin nefesler alarak başlayın ve muma odaklanın. Tüm dikkatinizi o mum alevine verin. Mum alevinin dansı tüm düşüncelerinizi kaplasın. Derin nefes almaya devam ederken “o an”ı mum alevinin dansını izleyerek tamamıyla boş, düşünce'siz geçirin.
Bu meditasyonu günün her hangi bir saatinde en az 5 dakika süreyle yapmanızı öneriyorum.

İYİ HABERLER

Darfur İçin Umut! Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu Sudan'daki savaşta tahrip olan Darfur'a “barış koruyucuları”nı göndermeyi önerdi. 26 bine yakın birlik ve polisler dünyanın en büyük barış koruyucu  gücünü oluşturmaktadır. Ve araştırmacılar tarafından yapılan büyük bir keşif daha fazla şiddeti engelleyebilir. Kurak Darfur'da bir uydu aracılığıyla çok büyük bir Yer altı gölü bulunmuştur.  Bu göle ulaşıldığında su ve gıda kıtlığı çözülebilir!

ÇEVRE DUYARLILIĞI

İhtiyacımızdan fazla tükettiğimiz her şeyin yerine yenisi üretilir. Bu da dünyamızın enerji kaynaklarının kötüye kullanılması anlamına geliyor. Kullandığımız her şeyde gereksiz tüketimden kaçınalım!

 

Sevgi ve Şükranla,

 

Bu bülteni lütfen ilgileneceğini düşündüğünüz kişilere iletin!
Bu bülteni almak istemiyorsanız lütfen "iptal" yazılı bir mail gönderiniz.
diba@radianced.com