ÖZ'E DÖNÜŞ

RadianceD Danışmanlık ve Eğitim tarafından her ay hazırlanan ve elektronik ortamda yayımlanan bir mektuptur. Bu mektup okuyucusunun,  "öz"üne dönüşünü kolaylaştırma niyetini taşır. Bu mektuba üyelik ücretsizdir, dostlarınıza iletebilirsiniz!  http://www.radianced.com

 

MAYIS 2008 SAYI 17

Merhaba,

Öz'e Dönüş mektubumuzun on yedinci sayısı ile sizinleyiz!

AYIN GÜZELİ

LALE: Bir gövdeden tek bir çiçek çıkıyor. Sadece birkaç haftayla sınırlı olan ömrü boyunca tek bir sanat eseri yaratan sanatçı gibi. O muhteşem dokusu, renkleri ve narin gövdesi ile varoluş amacını gerçekleştirmiş olmanın gururuyla etrafa gülümsüyor.

AYIN KİTABI

Bu ay sizlere; bir kitapçıya gidip çocuk gelişimiyle ilgili kitaplara bakmanızı öneriyorum. Değişik yazarların bu konuya ilişkin kitaplarını gözden geçirip, birkaç sayfa okuyarak hangisinin size daha anlamlı geldiğine karar verip onu alabilirsiniz.

ÖZ'E MÜZİKLİ DÖNÜŞ

NIRVANASHTAKAM: Mantrayı dinlemek için tıklayın..

ÖZ'E DÖNÜŞ SÖZLÜK

PATERN: Psikolojide tekrarlayan durum ve davranışları tanımlar. Bir kişinin, ilişkide olduğu kişi, durum, yer  ve zaman değişse bile benzer şeyi yapıyor olmasıdır. 

MEDİTASYON

ASTRAL KOZA MEDİTASYONU: Meditasyon duruşundayız; yani yerde veya bir sandalyede omurgamız dik olacak şekilde oturuyoruz. Kollarımız düz ve ellerimiz dizlerimizde iken gözlerimizi kapatıyoruz. Kalp çakramızda yoğun mavi bir ışık hayal ediyoruz. Bu mavi ışığa odaklanıyor ve onun yavaşça genişleyerek bir yumurta şeklini aldığını hissediyoruz. Bu mavi ışık yavaşça büyüyor ta ki tüm bedenimizi sarana kadar. Bu süre içinde normal nefes alıp veriyoruz. Bu ışık kozası sağlam bir şekilde oluştuğuna inandığımızda mavi ışığın şeffaf bir ışığa dönüştüğünü görüyoruz. Bu ışık bizi koruyan görünmez bir bariyer oluyor ve derin nefes almaya başlıyoruz. Daha önceki sayılarımızda yazdığım meditasyonlardan birini seçerek yapmaya başlıyoruz.

İYİ HABERLER

Don Schoendorfer adında bir makine mühendisi, engelliler için basit tekerlekli sandalye üretiyor. Sıradan bir çimen sandalyesi, bisiklet tekerlekleri, bir metal çerçeve ve küçük tekerleklerden oluşan bu sandalyenin maliyeti 49 Dolar. Schoendorfer bu güne kadar 70 ülkeye 250 milyon tane tekerlekli sandalyeyi bedava dağıtarak ‘Üstün ve Ötesi Vatandaş Ödülünü’ (Above and beyond Citizien Award) hak etti.

Gorilla ve Rhinoların geri dönüşü; dağ Gorillalarını kurtarmak için bu yıl Kongo, Ruanda ve Uganda arasında 10 yıllık stratejik bir plan başlatıldı. Diğer Afrika ülkeleri de turizmin önemini anlayıp izinsiz avlananlara karşı sert önlemler alınması için Paris’te bir anlaşma imzaladı.
Savaştan tahrip olan Gorillaların yetiştikleri doğal ortamı desteklemek için Dünya Vahşi Yaşam Fonu tarafından 10 milyon ağaç dikildi. Son 10 yılda Uganda’daki Gorilla sayısında %12 ve Kenya’da  siyah maymun Rhinoların sayısında ise %20 artış olduğu belirtiliyor.

Takma kuyruklu biyonik yunus; Florida’daki Clearwater Akvaryumu’nda yaşayan Winter adlı yunusun kuyruğu iki aylıkken bir yengeç kapanına yakalanarak koptu. Doktorlar ona, silikon ve plastikten kuyruk taktılar. Winter takma kuyruğuyla mutlu, mesut yüzmeye devam ediyor.

ÇEVRE DUYARLILIĞI

Yaz geliyor! Marmara Denizi'nin bir çok bölgesinde artık denize girilemediğini biliyoruz. Batı ve Güney sahillerimizde temiz deniz bulmak giderek zorlaşıyor. Bu konuda denize atıklarını bırakan işletme ve gemilerin çok büyük sorumluluğu olmakla birlikte bizler de bireyler olarak üzerimize düşen sorumluluğumuzu yerine getirelim, denizlerimizi temiz tutalım!

 

 

Sevgi ve Şükranla,

 

Bu bülteni lütfen ilgileneceğini düşündüğünüz kişilere iletin!
Bu bülteni almak istemiyorsanız lütfen "iptal" yazılı bir mail gönderiniz.
diba@radianced.com