ÖZ'E DÖNÜŞ

RadianceD Danışmanlık ve Eğitim tarafından her ay hazırlanan ve elektronik ortamda yayımlanan bir dergidir. Bu dergi okuyucusunun,  "öz"üne dönüşünü kolaylaştırma niyetini taşır. Bu dergiye üyelik ücretsizdir, dostlarınıza iletebilirsiniz!  http://www.radianced.com

 

ŞUBAT 2009 SAYI 26

Merhaba,

Öz'e Dönüş dergimizin Şubat sayısı ile beraberiz!

AYIN GÜZELİ

PİRAMİTLER: Dünyadaki en eski ve hala ayakta duran, dünyanın 7 harikasından biri olan bu piramitler Mısır'da Giza bölgesinde bulunuyor. Yukarıdaki fotoğrafta  görünen Kefren ve fotoğrafta görünmeyen ve hemen yanında yeralan Keops, dünyadaki en büyük piramitler. Nasıl yapıldıkları hala bir sır olan bu dev ve mükemmel yapıların sırları önümüzdeki yıllarda biraz daha açılabilir.

AYIN KİTABI

KAR MANASTIRI
Doğan Kitap, spiritüel kategoride yeni bir kitap daha yayımladı; Kar Manastırı. Fransız yazar             
Matthieu Ricard bu kitabında Budist öğretileri, Bhutan’da bir köyde doğan Deçen'in, 14 yaşında başlayan spiritüel yolculuğu aracılığıyla anlatıyor.  Aydınlanmaya yani uyanışa giden yolda Deçen kendini, insanlığın serüvenini, karmanın yasalarını, yaşamsal döngüleri, mutluluk ve dinginliğe ulaşma yollarını da keşfetmeye başlıyor. Genç ve saf bir delikanlının Buda'nın sevgisini ve bilgeliğini yayan gezgin bir keşişe dönüşen yaşam öyküsü Budizmin derinliğini kavramak ve içselleştirmek için bir başlangıç noktası olabilir.

ÖZ'E MÜZİKLİ DÖNÜŞ

Harp'la çalınan Ametist'i dinlemek için tıklayın...

ÖZ'E DÖNÜŞ SÖZLÜK

Ra'nın gözü: Ra Mısır mitolojisinde Güneş'i temsil eder. Horus'un gözü olarak da geçen bu figür, Mısır Giza'daki piramitlerle bağlantılıdır. Kahire müzesinde piramitlerden çıkarılmış olan neredeyse tüm buluntularda bu figür yer almakta. Eski Mısır'dan gelen bu figürün anlamlarından biri “vicdanın gözü”dür, her zaman açık olan ve gören bir göz. Biçimsel olarak da Tanrı'nın bir'liğini temsil ettiği söylenir.

MEDİTASYON

MÜZİKLİ MEDİTASYON:  Meditasyon oturuşundayız, sırtımız dik, gözlerimiz hafifçe kapalı. Derin nefes alıp vermeye başlıyoruz. Meditasyon süresince derin nefes alıp verirken, zihnimizden geçen düşünceleri serbest bırakıyoruz. Yukarıdaki gibi sakinleştiren bir müziği dinleyerek meditasyon yapabiliriz. Bu derginin tüm sayılarında yer alan müzikler meditasyon için çok uygun. Bu sayıdaki veya eski sayılardaki müzikleri dinleyerek zihninizi boşaltabilirsiniz. Uygun bir müzik aracılığıyla zihni düşüncelerden arındırmak ve gevşemek daha kolay. Yapılacak en önemli şey, meditasyon boyunca sadece müziğe odaklanmak ve sakinleşmeye izin vermek. Müzik bitene kadar veya istediğimiz sürece meditasyona devam ediyoruz ve teşekkür ederek meditasyonu tamamlıyoruz.

İYİ HABERLER

Tropik ormanlardan iyi haberler var. Ormansızlaştırma çabalarına rağmen, ormanların yayılıp genişlediği ve hayvan ve bitkilerin biyo çeşitliliğinin arttığı bilim insanları tarafından açıklandı.

Amerikalı bir mühendis Gana'da yıllardır süren çalışmasını tamamlamış. Ve Gana ormanlarında bolca bulunan bambu ağacından hafif ve dayanıklı bir bisiklet yapmayı başarmış. Böylece araba alamayan çiftçiler ve köylüler için hayatı kolaylaştıran bir araç ortaya çıkmış.


ÇEVRE DUYARLILIĞI

Seçme şansımız olan durumlarda poşet çay yerine demleme çay kullanabiliriz. Ve iş yerlerinde plastik/kağıt bardak yerine cam/seramik bardak kullanılabilir. Böylece çevreyi korumaya katkımız olur.

Sevgi ve Şükranla,

 

Bu bülteni lütfen ilgileneceğini düşündüğünüz kişilere iletin!
Bu bülteni almak istemiyorsanız lütfen "iptal" yazılı bir mail gönderiniz.
diba@radianced.com