ÖZ'E DÖNÜŞ

RadianceD Danışmanlık ve Eğitim tarafından her ay hazırlanan ve elektronik ortamda yayımlanan bir dergidir. Bu dergi okuyucusunun,  "öz"üne dönüşünü kolaylaştırma niyetini taşır. Bu dergiye üyelik ücretsizdir, dostlarınıza iletebilirsiniz!  http://www.radianced.com

 

TEMMUZ 2009 SAYI 31

Merhaba,

Öz'e Dönüş dergimizin Temmuz sayısı ile beraberiz!

Yazılar için tıklayın...

AYIN GÜZELİ

SAKA KUŞU: Hem renkleri hem de bülbül ötüşü ile dikkat çekiyor. Bu saka kuşu, yakın zamanda bahçemizdeki Piramit Mazı ağacına kurduğu özenli yuvasına tam 4 tane yumurta yaptı. Ve biz de haftalar boyunca, bu sakanın ve eşinin önce yumurtalarına, sonrasında yumurtadan çıkan bebeklerine nasıl özenle baktıklarına tanık olduk. Yavruların yuvadan uçma vakitleri geldiğinde ise onlara uçmayı yine anne-babaları öğretti.

AYIN KİTABI

KARBON AYAK İZİNİZ: Açık Radyo Kitapları'nda yayımlanan kitabın yazarı, Mark Lynas. Dünyadaki karbon kirliliğine ve küresel ısınmaya hepimizin katkısı var. Kitaptan alıntı; “büyük ölçekli enerji kararları hükümetler tarafından alınıyorsa da biz bireylerin gezegenimizi küresel ısınma tehdidinden kurtarmak için yapabileceğimiz bir çok önemli şey var”. İşte kitap bu yolları gösteriyor.

ÖZ'E MÜZİKLİ DÖNÜŞ

Uzak doğu enstrümanları ve kuş sesleri eşliğinde meditasyon müziğini dinlemek için tıklayın...

ÖZ'E DÖNÜŞ SÖZLÜK

KÜRESEL ISINMA: Dünya bu günden 150 yıl öncesine göre 0.7 derece daha sıcak. Bu minik sıcaklık farkının sebep olduğu önemli sonuçlardan en çarpıcı olanlar; tüm Dünyadaki buzullar küçülüyor, kar tabakası azalıyor. Geniş buz kitleleri eridikçe denizlerde su seviyesi artıyor. Bir tarafta kuraklık, diğer bir tarafta seller artıyor. Fırtına ve tayfunlar şiddetleniyor. Küresel ısınmanın ana sebebi ise; sera gazlarının artışı. Bunun sebepleri ise; kömür, petrol gibi fosil yakıtların yanması sonucu ortaya çıkan karbondioksit, metan ve azot oksitlerin atmosfere karışması. Dünya tarihinde bilinen, en sıcak 5 yılın son 10 yıl içinde gerçekleşmiş olması konunun ne denli önemli olduğunu gösteriyor.

MEDİTASYON

ÇEVRE MEDİTASYONU: Bu meditasyonu mümkünse doğada yapalım. Meditasyon oturuşundayız, sırtımız dik, gözler hafifçe kapalı. Derin nefes alıp vermeye başlıyoruz. Meditasyon süresince derin nefes alıp verirken, zihnimizden geçen düşünceleri serbest bırakıyoruz. Zihnimizde boşluğu deneyimlerken, bulunduğumuz doğa parçasına odaklanıyoruz. Çevremizde bulunan, bitkileri, çiçekleri, ağaç ve hayvanları algılamaya başlıyoruz. Ve giderek algı alanımızı büyütüp tüm dünyadaki doğa ile, toprak ana ile bağlanıyoruz. Bize sunduğu zenginlik için doğaya şükranlarımızı sunuyoruz. Ve dünyaya şifa dileyerek, istediğimiz sürece meditasyona devam ediyor ve teşekkür ederek tamamlıyoruz.

İYİ HABERLER

Türkiye'den bir iyi haber; bir Türk bankası TEMA Vakfı ile iş birliği yaparak “81 ile 81 orman” kuruyor. 2008 yılında, 15 ilde 300 hektar alana 450 bin fidan dikilmiş. 2009 yılında ise sıradaki diğer illere 500 bin fidan dikilecek. Yeni dikilen badem, ceviz, çam gibi çeşitli ağaç fidanlarının 5 yıl boyunca bakımı da yapılacak.

ÇEVRE DUYARLILIĞI

Giderek artan küresel çevre krizine karşı hepimizin alması gereken önlemler var. Dünya üzerinde yaşayanlar sadece biz insanlar değiliz. Dünyayı paylaştığımız diğer canlılara karşı da sorumluluklarımız var. Gezegenimize ve kaynaklarına sahip çıkalım, az tüketelim!

Sevgi ve Şükranla,

 

Bu bülteni lütfen ilgileneceğini düşündüğünüz kişilere iletin!
Bu bülteni almak istemiyorsanız lütfen "iptal" yazılı bir mail gönderiniz.
diba@radianced.com