ÖZ'E DÖNÜŞ

RadianceD Danışmanlık ve Eğitim tarafından her ay hazırlanan ve elektronik ortamda yayımlanan bir dergidir. Bu dergi okuyucusunun,  "öz"üne dönüşünü kolaylaştırma niyetini taşır. Bu dergiye üyelik ücretsizdir, dostlarınıza iletebilirsiniz!  http://www.radianced.com

 

EYLÜL 2009 SAYI 33

Merhaba,

Öz'e Dönüş dergimizin Eylül 09 sayısı ile beraberiz!

AYIN GÜZELİ

BEBEK YABANİ TAVŞAN: Bahçede onu gördüğümüzde 2 kardeşiyle beraber bir ağaç altına sığınmış annelerini bekliyorlardı. Anne, karnını doyurup akşam süt vermek üzere yavrularının yanına gelecek. Masumiyet ve saflıkla sakince orada duran bu bebek tavşan, ilgimiz karşısında şaşırdı ama Muammer'in avucunda bile hareketsiz durmaya devam etti. Meraklı bakışlarıyla sakince bize bakmayı ihmal etmeden. Bir sonraki hafta bahçeye gittiğimizde kendisini daha da büyümüş olarak gördüğümüzde çok sevindik...

ÖZ'E MÜZİKLİ DÖNÜŞ

“İçsel çocuk” dinlemek için tıklayın...

ÖZ'E DÖNÜŞ SÖZLÜK

IŞIK ÇOCUKLAR: Altın Çağ'a bir diğer deyişle Işık Çağı'na giriş yapıyoruz. Ve bu yeni çağa girmek üzereyken ışık çocuklar dünyaya geliyor. Önceki nesillere göre daha sevgi dolu, çoğu aşırı duyarlı olan bu çocuklar, sevgiyi öğretmeye geliyorlar. Tabii öncelikle anne-babalarına. Daha saf ve narin oldukları için hassasiyetleri çok yüksek. Anne-babalara ve herkese düşen görev, onların duyarlılıklarını göz önünde bulundurarak, sevgiyi öğretmelerine izin vermek.

MEDİTASYON

DÜNYA ÇOCUKLARINA ŞİFA MEDİTASYONU: Bu meditasyonu, 20 Eylül 2009 tarihinde yapmanızı öneriyorum. Bu meditasyonun özellikle bu tarihte yapılmasının önemi, aylar önce bir rehberlik mesajı ile gelmişti. Tabii ki bu tarih dışında başka günlerde de yapılabilir.
Meditasyon oturuşundayız, sırtımız dik, gözler hafifçe kapalı. Derin nefes alıp vermeye başlıyoruz. Meditasyon süresince derin nefes alıp verirken, zihnimizden geçen düşünceleri serbest bırakıyoruz. Dünyadaki tüm çocuklar için şifa ve ilahi enerji diliyor, ruhsal amaçlarını hatırlamalarına niyet ediyoruz.

İstediğimiz sürece meditasyona devam edip teşekkür ederek tamamlıyoruz.

İYİ HABERLER

Geçtiğimiz yıllarda Avrupa'da başlayan, bir çok ülke ve şehre yayılan bir paylaşım uygulamasının artık Türkiye'de de olması sevindirici. Öncelikle kafeteryalarda başlayan uygulama şöyle; kahve içmeye gittiğinizde kendi hesabınızı öderken bir kahve parasını fazladan veriyorsunuz. Tahtaya yazılan bu “askıda kahve”yi; sıcak bir çay-kahve içmek isteyen ama parası olmayanlar içiyor.  Bizim bulunduğumuz yere yakın bir fırın da “askıda ekmek” uygulaması başlattı. Ekonomik durumu uygun olmayanlar, o fırına giderek askıdaki ekmeklerden alabiliyorlar. Ve geçtiğimiz gün Kocaeli'nde, Ramazan ayı boyunca bir çok fırının “askıda pide” uygulaması yapacağını duyuran ilanlar gördüm. Bu tüm Türkiye'ye yayılabilir, tabii sadece ekmek-kahve değil bir çok gıda için de.

Çevreye duyarlılık eylemlerinin 5 yıllık bir sonucu olarak, dünyanın kağıt üretici devlerinden biri, üretimlerinde dönüştürülmüş fiber kullanmaya karar verdi. Böylece Kanada'daki tarihi ormanlarda bu sebeple yapılan ağaç kesimi son buluyor.

ÇEVRE DUYARLILIĞI

Giderek artan küresel çevre krizine karşı hepimiz önlemler almalıyız diye her fırsatta tekrarlıyoruz. Peki çocuklar, geleceğe ilişkin ne kadar bilinçliler?
Bazı modern eğitim kurumları bu konuda bilinçli olmakla birlikte, çocukları çevre duyarlılığı konusunda bilinçlendirme görevi, anne-babalarına ve çevrelerindeki yetişkinlere düşüyor. Bu derginin sayfalarında çevre duyarlılığı konusunda verdiğimiz tüm öneriler çocuklara anlatılabilir ve çocukların yetişkinlerden daha çok dünyaya sahip çıkmaya başladıklarını gözleyebiliriz.

Gezegenimize ve kaynaklarına sahip çıkalım, az tüketelim!

Sevgi ve Şükranla,

 

Bu bülteni lütfen ilgileneceğini düşündüğünüz kişilere iletin!
Bu bülteni almak istemiyorsanız lütfen "iptal" yazılı bir mail gönderiniz.
diba@radianced.com