ÖZ'E DÖNÜŞ

RadianceD Danışmanlık ve Eğitim tarafından hazırlanan ve elektronik ortamda yayımlanan bir dergidir. Bu dergi okuyucusunun,  "öz"üne dönüşünü kolaylaştırma niyetini taşır. Bu dergiye üyelik ücretsizdir, dostlarınıza iletebilirsiniz!  http://www.radianced.com

 

Şubat 2013 SAYI 59

Merhaba,
Öz'e Dönüş dergimizin 2013 yılı ilk sayısı ile yeniden birlikteyiz.

Yeni yazım; EGO ve RUH

Regresyon çalışmaları yaparken, danışanlarımın tekamül yolunda hangi sorunları çözmeleri gerektiği ortaya çıkar. Benim bakış açıma göre gerçek her zaman şifa getirir. Bu bakış açımı terapi çalışmalarıma da yansıtıyorum. Danışanlarımla çalışırken, konuşurken olabildiğince gerçek ve dürüst bir  yaklaşım içinde olurum. Benimle yapılan bir terapi seansı bir “yüzleşme” çalışmasıdır.

Tabii herkes gerçekle yüzleşmeye, gerçeği görmeye hevesli değil. Bu yaklaşım içinde olan bazı danışanlarım, seansta ortaya çıkan durumla yani kendi karmalarıyla yüzleşmekte zorlanıyorlar. Oysa tekamül yolunda ilerlemenin en önemli aşaması, kendimizle yüzleşmek. Kendiyle yüzleşmek söz konusu olunca hemen hatalar, yanlışlar gündeme gelir. Oysa hatalarımızı, yanlışlarımızı farketmezsek hep aynı hatayı yapmaya devam etme riski vardır. Ve bu sebeple ruhsal gelişme yani tekamül yolunda geri kalınır. Geçmişte yaptığımız hatalardan öğrenerek yol alıyor, olgunlaşıyoruz. Ders almayan kişi aynı hatayı tekrarlar, kapalı daire içinde dolanır durur, patern dediğimiz tekrarlayan kalıpları yaşamaya mahkum olur. İşte bunları kırmak ve yol’da ilerlemek için geçmişe dönüp bakmak, hatalarımızı, yanlışlarımızı anlamak ve tabii ki çözmek durumundayız. Bana göre, kişi terapi sırasında ne kadar çok kendisiyle yüzleşir, hoşuna gitmeyen taraflarını keşfederse o oranda şifa ve tekamül etmenin yolu açılır.

RADIANCED MERKEZ'DE  GRUP ÇALIŞMALARI

RadianceD Merkez'de verdiğimiz kış molası sona eriyor ve ruhsal uyanış ve ilerlemeyi hedefleyen grup çalışmalarına, Mart ayında yeniden başlıyoruz.

2013 yılının ilk çalışması olan DUYGUSAL DÜŞÜNSEL ÇATIŞMALARIN BEDEN SAĞLIĞINA ETKİLERİ isimli çalışmayı 16-17 Mart 2013 tarihinde gerçekleştiriyoruz. Bu grup çalışmalarındaki ruhsal deneyim ve çözülmelerden faydalanmakla beraber, Radianced Merkez'de, yoğun hayatınıza iki günlük bir mola verip, baharın keyfini de çıkarabilirsiniz.

Bu grup çalışmasının detaylarını ve diğer Grup Çalışmaları'nın programını internet sitemizdeki ilgili link'ten güncel olarak takip edebilirsiniz;

http://www.radianced.com/tr/haftaSonu.asp

Bu çalışmaları grup oluştuğu takdirde hafta içi günlerde de yapıyoruz. Kayıt yaptırmak için, lütfen Diba'yla iletişim kurun.

REGRESYON ÇALIŞMASI EĞİTİMİ 2013 YILI PROGRAMI BAŞLIYOR!

Bu eğitim programına kayıtlar başlamıştır, daha detaylı bilgi için lütfen tıklayın;

http://www.radianced.com/tr/rtt.asp

AYIN GÜZELİ

HANIMELİ: Soğuk kış günlerini geride bırakmaya hazırlanırken doğa ve toprak ana da bahar aylarına hazırlanıyor. Kışın çiçek açan nadir bitkilerden olan çalı tipi hanımeli kar ve soğuğa rağmen çiçek açtı. Ve bahçemize girer girmez bizi şahane kokusuyla karşılıyor. Soğuk kış günlerinin izlerini yapraklarında görebildiğimiz hanımeli bitkisi, yaklaşan baharı müjdeliyor. Kış uykusundan uyanan arılar ilk çiçek ziyaretlerine başladılar bile!

RADIANCED MERKEZ'DEN HABERLER

Kış mevsimini geride bırakıp bahar aylarına giriş yapıyoruz. Kış mevsimi doğanın en yeşil olduğu dönem aslında. Bugünlerde heryer yemyeşil. Bu sene yeni bir şey denedik, asırlık bir çınar ağacının tohumlarını bahçemize ektik. Doğanın olağanüstü mucizesi bu sefer de gerçekleşsin ve o tohumlardan çınar fideleri çıksın diye niyet ettik. İlk fideler çıkınca yine sizlerle paylaşacağız.

BESLENME BİLİNCİ

Ne yediğimizin ne kadar farkındayız?
Tabağımızdaki besinler için şükretmeyi hergün hatırlıyor muyuz, yoksa bilinçsizce, dikkatsizce “tüketiyor”muyuz?
Toprak ananın bize sunduğu inanılmaz çeşitlikteki sebze ve meyvelerin kıymetini bilerek, doğanın bize sunduklarını onurlandırarak bilinçli beslenelim!

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de obezite problemi yani aşırı kilolu kişilerin sayısı artıyor. Neyse ki bu durumla ilgili toplumu bilinçlendirme çabaları da artmış durumda. Çoğunlukla bilinçsiz ve yanlış beslenme kaynaklı olan aşırı kilolu olma durumu için alınacak basit bir önlem var. Akşam yemeğini erkenden ve çok hafif ve az yemek. Uygulayın, bedenininizdeki rahatlamayı özellikle sindirim organlarınızda fark edeceksiniz.

Sürekli ve uzun süreli alkol kullanımının ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı belirtiliyor. Nöroloji uzmanları alkolün özellikle beyinde yaptığı hasarları belirterek uyarıyorlar.

İYİ HABERLER

Nepal’li Pushpa adlı bir kadın çocuklar için bir ev oluşturdu. Pushba yirmili yaşlarında iken, Katmandu’da çocuklar için bir ev açtı. Bu evde ebeveynleri hapiste olan çocuklar, eğitim, yiyecek, sağlık hizmetleri alabiliyor ve parmaklıklar ardında değil normal bir hayat sürebiliyor. Eğer çocuk henüz ebeveynlerinden ayrılabilecek kadar büyük değilse günün belli saatlerinde bu eve gelip oynayabiliyor, müzik öğrenmek gibi aktivitelere katılabiliyor.

13 yaşındaki Cassandra Lin, bir yerel gazetede okuduğu haberle birçok insanın evini ısıtmaya yetecek parası olmadığını öğrendi. Ve bu konuda birşeyler yapmaya karar verdi. Arkadaşlarıyla beraber bir grup oluşturdu ve evlerden kullanılmış yağ atıklarını toplamaya başladılar. Bir yıl içinde topladıkları 36 bin galon yağ, bir yağ firmasının desteğiyle biyo yakıta dönüştürülüp ihtiyacı olan evlere dağıtılıyor.

Güney Afrika’da beş yıl önce kurulmuş olan eşsiz bir okul var. Kazanç odaklı olmayan bu okul, ödeme şansı olmayan öğrencilerini “sonradan öde” yöntemiyle eğitiyor. Öğrenciler, ödemeyi kendi toplumlarına bilgi ve yeteneklerini aktararak yapıyorlar.

ÇEVRE DUYARLILIĞI

 Tüm dünyada başlayan yeni bir “trend” var, dünyaya faydalı bu trend özellikle Avrupa’da yaygınlaşmaya başlamış. Bu trend’in adı: “sahip olmak yerine paylaş”. Sahip olmak yerine paylaşmayı tercih edenler, otomobil ve bisikleti ortak kullanmaktan kıyafet değiş-tokuşuna kadar çeşitli alanlarda paylaşıyorlar. Böylece tüketim çılgınlığı içindeki ülkelerde paylaşım ekonomisinin artmaya başlayacağı ve giderek daha çok yaygınlaşacağı umudu var.

Daha fazla bilgi için;

www.collaborativeconsumption.com

Gezegenimize ve kaynaklarına sahip çıkalım!

Sevgi ve Şükranla,

 

Bu bülteni lütfen ilgileneceğini düşündüğünüz kişilere iletin!
Bu bülteni almak istemiyorsanız lütfen "iptal" yazılı bir mail gönderiniz.
diba@radianced.com