ÖZ'E DÖNÜŞ

RadianceD Danışmanlık ve Eğitim tarafından hazırlanan ve elektronik ortamda yayımlanan bir bültendir. Bu bülten okuyucusunun,  "öz"üne dönüşünü kolaylaştırma niyetini taşır. Bu bültene üyelik ücretsizdir, dostlarınıza iletebilirsiniz!  http://www.radianced.com

 

Nisan 2014 SAYI 67

Merhabalar,

Radianced tarafından hazırlanan bültenin, 67’inci  sayısı ile sizlerleyiz.

Radianced Merkez’de 2014 yılı eğitim ve grup çalışmalarına başlıyoruz. Mayıs ayında yapılacak olan çalışmanın detaylarını önümüzdeki günlerde göndereceğim. Grup çalışmalarını web sitemizden de takip edebilirsiniz;
http://www.radianced.com/tr/haftaSonu.asp

AYIN GÜZELİ: LALE 

Her yıl Nisan ayında İstanbul lalelerle süsleniyor. Laleler çeşitli renkleriyle adeta görsel bir şölen sunuyorlar.

RADIANCED MERKEZ’DEN HABERLER

Mart ayında yağan yağmurlar sonucu sonunda toprak biraz neşelendi ve yeşillendi. Bahar çiçekleri teker teker açmaya başladılar. Meyve ağaçlarının beyaz-pembe çiçekleri, laleler ve mis kokulu leylak ve güller hep birlikte baharı karşılıyorlar. 

İYİ HABERLER

Dünyada tüketim çılgınlığı yaşanırken, buna karşın internet üzerinde başlayan bir hareket var. Bu harekete katılan insanlar, birbirlerine yardım ediyor, kaynaklarını paylaşıyorlar ve birlikte daha az tüketiyorlar. Paylaşım ve işbirliğine dayalı bu projeye bir örnek; aynı yöne giden bir kişi arabasına başkalarını da alarak karbondioksit salınımını azaltmış oluyor. Böylece aynı zamanda dünya atmosferine daha az zarar verilmiş oluyor. 2010 yılında İngiltere’de başlayan bu harekete her gün yüzlerce insan katılıyormuş.

Hindistan’daki Dongria Kondh kabilesinin üyeleri bir zafer kazandı. İngiliz maden firmasının o bölgedeki maden arama çalışmalarını hükümet engelledi. Bu karar, bölgelerinde maden yapılmasını engellemek üzere yürüyüş ve protestolar yapan kabile üyelerinin baskısı sonucu alındı.

Dünya üzerinde çok az sayıda kalmış olan kabilelerden biri de Brezilya Yağmur Ormanları’nda yaşayan Awa kabilesi. Uluslararası düzeydeki baskılara dayanamayan Brezilya hükümeti sonunda bu kabileyi koruma kararı aldı. Çok özgün olan ve doğal ortamlarında yaşayan bu kabilenin üyeleri böylece daha güvende olacaklar.

ÇEVRE BİLİNCİ

Uluslararası bir organizasyon olan IPCC’nin iklim değişimi üzerine olan son raporu yayınlandı. Raporda belirtildiğine göre özellikle gelişmiş ülkeler karbon emisyon oranlarını azaltmak üzere ciddi ve acil önlemler almak zorundalar. Rapora göre acil önlemler alınmadığı takdirde Dünyayı iklim felaketleri bekliyor. 
Birçok ülke bu rapor üzerine önlem almak üzere harekete geçecektir diye umuyorum.

Her bir damla su çok kıymetli, çok dikkatli ve ekonomik kullanmamız gerekiyor. Bu bilinci çevremizdeki herekese yayalım, çocuklara da anlatalım.

BESLENME BİLİNCİ

Beslenme konusunda sayıları hızla artan kitaplara bir yeni kitap daha eklendi; Doktor Murat Kınıkoğlu’ndan Kınıkoğlu Diyeti. 

Murat Kınıkoğlu özellikle kalp sağlığını korumak, kanser riskini azaltmak ve sağlıklı uzun bir hayat yaşamak için yeme alışkanlıklarımızı yeniden gözden geçirmemizi öneriyor. Ayrıca bu kitabında kolayca uygulanabilir pratik beslenme önerileriyle beraber yemek tariflerine de yer vermiş.

Sadece ihtiyacımız olduğu kadar beslenelim. Ziyan etmek yerine paylaşalım.

Sevgi ve Şükranla,

 

Bu bülteni lütfen ilgileneceğini düşündüğünüz kişilere iletin!
Bu bülteni almak istemiyorsanız lütfen "iptal" yazılı bir mail gönderiniz.
diba@radianced.com