YAZILAR
"Bedensel Sağlığı Korumak"

DİBA AYTEN YILMAZ – 7 Kasım 2009

Geçen ay katıldığım yoğun ve uzun süreli bir eğitimin yardımıyla, bedenimizin ruhsal ve düşünsel yapıyla bağlantısını çok daha derinden kavramış oldum.

Bu çalışma ile kişinin bedeninde yaşadığı sorunları, hastalıkları niye yaşadığını anlaması mümkün. Bu çalışma süresince, danışanın iç dünyasındaki çatışmaları keşfetmesine aracı oluyorum ve durumunu kendi gerçekliği içinde çözmeye odaklanıyoruz. Çalışma sırasında, kişinin bedensel durumunun düşünsel, duygusal, ruhsal alt yapısını araştırıyoruz. En önemlisi, kişi o durumun kurbanı olmadığını ve değiştirebileceğini anlıyor. Kişi, o durumu çözüp geride bırakınca, artık o durumdan özgürleşmiş oluyor.

Bu çalışmanın tıbbi tedavi veya tıp doktorlarının işine karışan bir yönü yok. Benim görevim herhangi bir teşhis yapmak değil, sadece kişinin hastalığının oluşma sürecini keşfetmesine aracı oluyorum.

Kişi içsel sürecini çözdükçe kendi şifasına izin veriyor.  Bu çalışma ile kişinin bedensel, ruhsal problemine yeni bir bakış açısıyla yaklaşıp, ardında yatan duygusal  travmayı ortaya çıkarıp çözmek mümkün.

Doğum öncesi, çocukluk ve geçmiş hayatlarda yaşanan çatışmaları bilinçaltına iteriz. Bu çatışmaların izleri bazen çocukken bazen yetişkinlikte ortaya çıkar ve kişiyi rahatsız etmeye başlar. Geçmişin izlerini çözmedikçe şimdiki anı yaşamak mümkün değil. Hem ailesel hem bireysel geçmişi temizlemek, öncelikle temizleyene faydalı oluyor.

Bu çalışmanın özü; kişinin içinde bulunduğu yaşamsal çatışmaları anlamasını kolaylaştırıyor olması. Kimi insanlar, geçmişteki yaralara dönüp bakmak istemez ve o sıkıntıları yaşamaya devam eder. Geçmiş anıları yeniden keşfedip üzerinde çalışıp, çözerek, geçmişin etkilerinden ve şartlanmasından kurtulmak mümkün.

Doğru bağlantı yapıldığı takdirde çatışma bilinçaltında çözülür ve beden o çatışmadan özgürleşir.  Sağlıklı bir ömür için dengeli yaşamak, dengeli beslenmek ve kendimize karşı dürüst olup iç dünyamızda olan bitene bakmamız gerek. Hem ruhsal hem bedensel olarak sağlıklı yaşamak istiyorsak, içimizdeki gizli, açık çatışmaları çözmemizde fayda var.

Sevgi ve şükranla,

NEDEN REGRESYON Çalışması?

Regresyon çalışması, kişinin şimdiki anda yaşadığı durum/sorunun geçmişteki kaynağına giderek, oradaki bitmemiş işleri tamamlayıp, blokajları çözmek yoluyla şimdiki hayatta yaşanan durumun çözümüne katkıda bulunan bir çalışmadır.